Markiser i Hørsholm – skygge med blik for huset
En markise skal give skygge dér, hvor du opholder dig, og passe til husets facade. Vi leverer og monterer markiser i Hørsholm og hjælper dig med at vælge mål, konstruktion, farver og betjening til din terrasse.
Vores montager i Hørsholm spænder fra brede terrassemarkiser til pergolamarkiser med afskærmning i siderne. En 7,9 meter bred kassettemarkise og en Q.BUS med et tag, der kan køres helt tilbage, viser to meget forskellige måder at løse opgaven på.
Vi tager udgangspunkt i din opgave og gennemgår mulighederne sammen med dig. De endelige mål og montageforhold bliver afklaret før produktion.

Egne montager i Hørsholm og omegn
Her er fire eksempler fra vores arbejde i Hørsholm. Både terrassens brug og husets udtryk har haft betydning for valget.

7,9 meter i én markise – Novetta Plus F
Ved dette hus monterede vi en Novetta Plus F som én samlet markise på 790 × 300 cm. Den sorte kassette med struktur og den lyse beige dug blev valgt til facade og vinduer.
Projektet omfattede også tre screens. Markise, vinduesafskærmning og lys blev samlet i en Somfy TaHoma-løsning. Det er et eksempel på at planlægge afskærmningen som en del af huset.

En klassisk terrassemarkise ved et ældre hus
Her leverede vi en Weinor Topas på 700 × 350 cm med brunt stel, akryldug og elektrisk Somfy RTS-betjening. Markisens udtryk blev valgt med hensyn til det ældre hus.
Referencen viser en terrassemarkise, hvor skygge og fri passage under dugen var det centrale. En bred terrasse kræver ikke nødvendigvis en konstruktion med stolper.

Q.BUS: Åben himmel, når taget køres tilbage
Kunden ønskede et tag, der kunne trækkes helt tilbage. Derfor blev løsningen en Q.BUS frem for den lameltagsløsning, der også var blevet overvejet.
Markisen står på fire stolper tæt ved facaden. Tre screens med gennemsigtige vinduesfelter gav mulighed for sideafskærmning med udsyn. Tagets bevægelse og afskærmningen i siderne var afgørende for valget.

En tidligere montage med tag og afskærmning i siderne
Ved denne opgave blev en Renson Lapure kombineret med screens foran og i siden. Konstruktionens farver blev tilpasset huset, og afskærmningen indgik i både terrassens og vinduernes brug.
Det er en tidligere montage. Til en ny opgave med tilsvarende ønsker tager vi udgangspunkt i vores aktuelle udvalg af pergolamarkiser.
En bred terrasse kræver mere end et mål på facaden
De to terrassemarkiser i Hørsholm er henholdsvis 7 og 7,9 meter brede. Men bredden alene fortæller ikke, hvor skyggen falder. Udfald, montagehøjde, hældning og solretning skal også passe til spisebord, opholdsområde og døre.
Vi vurderer derfor både, hvor markisen kan sidde, og hvor du gerne vil bruge skyggen. Muligheden for én bred markise afhænger af model og fastgørelse. Farver på dug og stel vælges samtidig med hensyn til husets facade.
Vil du have fri passage eller afskærmning i siderne?
En terrassemarkise giver et åbent opholdsområde uden stolper foran. En pergolamarkise kan være relevant, hvis du også ønsker en konstruktion med screens eller andre sider.
Q.BUS-projektet viser et andet vigtigt valg: Skal taget kunne køres helt væk, når du ønsker åben himmel? Fortæl os, hvordan du vil bruge terrassen, så vi kan sammenligne de relevante konstruktioner.
Find den relevante løsning til dit hus i Hørsholm
Terrassemarkiser
Skygge ved facaden med fri passage under dugen. Vælg mellem åbne modeller og kassetteløsninger.
Se mulighederne →Pergolamarkiser
Tekstiltag med skinner og stolper. Relevant, når konstruktion og eventuelle sider skal tænkes sammen.
Se mulighederne →Pergolaer
Lameltage og muligheder for at planlægge et opholdsområde med sideafskærmning og udstyr.
Se mulighederne →Screens
Udvendig solafskærmning tæt ved vinduerne, når solen gennem glasset er udgangspunktet.
Se mulighederne →Se også fritstående markiser, sidemarkiser og vores samlede markiseudvalg.
Markiser på mål – med farver og betjening valgt til huset
Bredde og udfald tilpasses inden for modellens muligheder. Vi vælger dug, stel og betjening sammen med dig, så løsningen passer til facaden og din brug.
Motor og fjernbetjening gør den daglige betjening enkel. Muligheder for app, sol- og vindsensorer afhænger af den valgte motor og styring. En vindsensor erstatter ikke korrekt brug efter producentens anvisninger.
Læs om markiser på mål, markiser med motor og styringer og automatik.
Rådgivning, opmåling og montage i Hørsholm
Start gerne med billeder af huset og cirka-mål på det område, du vil afskærme. Har du tegninger af et planlagt byggeri, kan de også indgå i den første dialog.
- Vi afklarer behovet. Hvor og hvornår ønsker du skygge, og skal der også være afskærmning i siderne?
- Vi vælger et relevant udgangspunkt. Vi gennemgår model, mål, farver, betjening og tilvalg.
- Vi foretager den endelige opmåling. Placering, fastgørelse, underlag og mål afklares før bestilling til produktion.
- Vi monterer og gennemgår betjeningen. Du får den aftalte løsning og en gennemgang af korrekt brug.
Læs om opmåling og montering af markiser.
Hvad koster en markise med montage i Hørsholm?
Prisen afhænger af model, bredde, udfald, motor, udstyr og montageformen. Ved konstruktioner med stolper kan fundamenter og sideafskærmning også have betydning.
Montage indgår i vores tilbud på din nye markise. Du får et tilbud på den konkrete opgave med angivelse af, hvad der er inkluderet.
Se løsningerne i vores showroom i Rødekro
Vores showroom ligger på Østergade 58A, 6230 Rødekro. Her kan du sammenligne markiser, pergolaer, materialer, farver og betjening. Tag gerne billeder og cirka-mål med til samtalen.
Du er velkommen i vores normale åbningstid og kan også booke rådgivning. Den endelige opmåling foretager vi hos dig.
Spørgsmål om markiser i Hørsholm
Leverer og monterer I i Hørsholm og omegn?
Ja. Vi hjælper med rådgivning, opmåling og montage i Hørsholm-området. Referencerne på siden viser konkrete eksempler fra vores arbejde i området.
Kan en markise dække en meget bred terrasse?
Ja, inden for den valgte models muligheder. Vores Novetta Plus F-projekt i Hørsholm viser en markise på 7,9 meter som én enhed. Vi vurderer bredde, udfald og fastgørelse til din facade.
Skal jeg vælge en kassettemarkise?
En kassette beskytter dug og arme, når markisen er kørt ind. Valget afhænger også af montageplacering og udtryk. Hørsholm-referencerne viser både en Novetta Plus F i kassette og en Weinor Topas.
Kan markise og screens styres sammen?
Det kan lade sig gøre med kompatible motorer og styringer. Novetta Plus F-projektet kombinerer markise, screens og lys i Somfy TaHoma. Vi gennemgår mulighederne for den løsning, du vælger.
Findes der et tag, der kan trækkes helt tilbage?
Ja. Q.BUS-referencen fra Hørsholm viser en pergolamarkise valgt netop til det ønske. Tagets bevægelse er en vigtig forskel, når du sammenligner pergolamarkiser og lameltage.
Kan markisen bruges i regn?
Det afhænger af model, dug, hældning og producentens anvisninger. Hvis regnvejrsbrug er vigtigt for dig, tager vi det med i valget fra begyndelsen. Brug og begrænsninger gennemgår vi til den konkrete løsning.
Skal vi hjælpe med din nye markise i Hørsholm?
Send gerne billeder af facaden og terrassen, cirka-mål og en beskrivelse af, hvor du ønsker skygge. Fortæl også, om du vil have fri passage foran markisen eller et mere afskærmet område med sider.
Brug formularen nedenfor, eller kontakt os på 92 92 17 60 og info@kvalitetsmarkiser.dk. Så finder vi et relevant udgangspunkt sammen.