Pergolamarkiser
En pergolamarkise er en stor og stabil markise, hvor dugen kører i sideskinner, og konstruktionen normalt understøttes af stolper ved terrassens forkant. Det gør det muligt at afskærme større arealer og anvende markisen i mere vind end en almindelig terrassemarkise. Pergolamarkiser spænder fra enkle løsninger til primært solafskærmning til avancerede modeller med vandtæt tekstiltag, screens og glas. Derfor hjælper vi med at finde den løsning, der passer til huset, terrassen og dine forventninger.

Pergolamarkiser findes både som enkle solafskærmninger og som avancerede løsninger til et beskyttet uderum.
Hvad koster en pergolamarkise?
En mindre og enkel pergolamarkise starter fra cirka 50.000 kr. inkl. moms og montage. Det gælder eksempelvis en mindre NovaTop i en enkel konfiguration. De løsninger, vi normalt forventer at levere, vil typisk koste omkring 65.000–75.000 kr. inkl. moms og montage. Store eller sammenbyggede anlæg samt pergolamarkiser med vandtæt tekstiltag, screens, glas og andet tilbehør kan koste væsentligt mere. Prisen afhænger blandt andet af markisens størrelse, dugtype, farve, styring, tilbehør, fundamenter og de konkrete montageforhold.
Alle vores pergolamarkiser fremstilles på mål. Priserne skal derfor betragtes som vejledende rettesnore. Når vi kender de omtrentlige mål, huset og dine ønsker, kan vi beregne en konkret pris på løsningen.
Se vores udvalg af pergolamarkiser
Pergolamarkiserne nedenfor løser forskellige opgaver. Nogle er primært udviklet til solafskærmning, mens andre kan skabe et tæt og mere beskyttet uderum.
Weinor
PLAZA VIVA
Plaza Viva er en elegant pergolamarkise med et lettere og mere klassisk design. Kan blandt andet leveres med integreret LED og rullegardin i fronten.
WAREMA
Perea P40 WE
Perea P40 WE pergolamarkise med teknisk, vandtæt dug. Skaber et åbent og regntæt tag over terrassen, men kan ikke lukkes i siderne.
Weinor
PERGOTEX II
Pergotex II – Kraftig pergolamarkise med sammenfoldeligt, vandtæt tekstiltag. Kan udbygges med screens og glas og skabe et beskyttet uderum.
Warema
Lamaxa L50 Tex
Lamaxa L50 Tex– Eksklusiv solafskærmning med næsten vandret tekstildug. Mest interessant i kombination med en Lamaxa L50 med aluminiumslameller.
Hvilken pergolamarkise passer til dit behov?
Det kan være vanskeligt at sammenligne pergolamarkiser alene ud fra billeder. To modeller kan umiddelbart ligne hinanden, selvom de har vidt forskellige egenskaber. En NovaTop er primært en stor og vindstabil solafskærmning. En Azimut kan derimod udbygges med et tæt tekstiltag, screens, glas og belysning og dermed skabe et næsten lukket uderum. Begge produkter kaldes pergolamarkiser, men de løser ikke den samme opgave.
Begynd derfor med at overveje:
- Skal markisen primært skabe skygge?
- Skal den kunne anvendes i lettere og kortvarig regn?
- Skal taget være udviklet til egentlig regnbeskyttelse?
- Skal siderne kunne lukkes med screens eller glas?
- Skal terrassen fortsat være åben?
- Skal løsningen kunne skabe et mere beskyttet uderum?
- Hvor stor betydning har belysning, design og integreret tilbehør?
Når behovet er afklaret, bliver det langt lettere at sortere i produkterne.

De enkleste pergolamarkiser ligger funktionelt tættere på en stor terrassemarkise end på et lukket uderum.
Dugtypen gør en stor forskel
En af de vigtigste forskelle mellem pergolamarkiserne findes i selve tagdugen. Overordnet arbejder vi med traditionelle markiseduge og mere tekniske, vandtætte tekstiltage.
Pergolamarkiser med traditionel markisedug
NovaTop, Plaza Viva, Perea P20 og Q.BUS leveres med akryl- eller polyesterduge af den type, der også anvendes på terrassemarkiser.
Dugene er udviklet til effektiv solafskærmning og udendørs brug. Afhængigt af produktets konstruktion, dugens hældning og den nødvendige understøtning kan nogle af modellerne også anvendes i lettere og kortvarig regn. Det gør dem ikke til permanente regntage. Vandet skal kunne løbe sikkert fra dugen, markisen skal anvendes under opsyn, og den skal køres ind, før vejret bliver for kraftigt.
Pergolamarkiser med teknisk, vandtæt dug
Perea P40 WE, PergoTex II, Zenit og Azimut leveres med mere tekniske tekstiler, som er udviklet til at danne et vandtæt tag. En vandtæt dug gør ikke automatisk pergolamarkisen til et lukket uderum. Perea P40 WE har eksempelvis et vandtæt tag, men kan ikke lukkes i siderne som PergoTex II, Zenit og Azimut. Det er kombinationen af dug, konstruktion, afvanding og mulighederne for sideluk, der afgør, hvordan løsningen kan anvendes.
Fra solafskærmning til beskyttet uderum
Hos Kvalitetsmarkiser betragter vi ikke alle pergolamarkiser som den samme type løsning. NovaTop, Plaza Viva og Perea P20 ligger tættest på den traditionelle terrassemarkise. De har stolper og sideskinner, men deres primære opgave er at skabe stabil solafskærmning over et større areal. Q.BUS er en hybrid. Den har en traditionel markisedug, men den kubiske konstruktion kan udbygges med screens eller skydeglas. Den kommer dermed tættere på et uderum, selvom taget kun er egnet til lettere regn.
Perea P40 WE går en anden vej. Den har et teknisk, vandtæt tekstiltag, men ingen mulighed for integreret sideluk. Den skaber derfor et åbent regntag frem for et lukket uderum. PergoTex II, Zenit og Azimut kombinerer et tæt tekstiltag med mulighed for screens, glas og andet tilbehør. De ligger derfor væsentligt tættere på en pergola og kan skabe et langt mere beskyttet uderum. Det er også derfor, vi viser disse tre modeller i både vores markise- og pergolaunivers.

Kombinationen af et tæt tekstiltag og sideluk kan skabe et beskyttet uderum, der funktionelt ligger tæt på en pergola.
Hvor passer Lamaxa L50 Tex ind?
Lamaxa L50 Tex passer ikke helt ind i de almindelige grupper. Modellen har en næsten vandret tekstildug, som giver effektiv solafskærmning, men taget kan ikke anvendes i regnvejr. L50 Tex anvender den samme eksklusive rammekonstruktion som Lamaxa L50 med aluminiumslameller og kan lukkes i siderne. Som selvstændig pergolamarkise tilbyder den dog forholdsvis få egenskaber i forhold til prisen.
Efter vores vurdering giver Lamaxa L50 Tex især mening i kombination med et felt med aluminiumslameller. På den måde kan en stor, sammenbygget løsning eksempelvis få et lameltag over spiseområdet og en lettere tekstildug over et andet område. Vi har endnu ikke leveret en selvstændig L50 Tex, fordi andre pergolamarkiser normalt giver vores kunder flere anvendelsesmuligheder for pengene.
En pergolamarkise er stadig en markise
Selv de kraftigste og mest lukkede pergolamarkiser er mere begrænsede af vind og vejr end en pergola med aluminiumslameller. Det gælder også PergoTex II, Zenit og Azimut, selvom de har en vandtæt teknisk dug og kan udbygges med screens eller glas. En vandtæt dug betyder, at vandet ikke trænger gennem tekstilet. Det betyder ikke, at konstruktionen kan anvendes som et permanent tag i al slags vejr.
Pergolamarkiser har bevægelige tekstiltage, og dugen skal kunne køres fra. Produkterne må ikke anvendes i kraftig vind, sne eller frost. De har heller ikke den samme dokumenterede styrke og belastningsevne som pergolaer med aluminiumslameller. En pergola med lameller er konstrueret som en væsentligt stærkere og mere permanent udendørs konstruktion. Lameltaget må dog heller ikke betjenes, hvis der ligger sne på taget, eller konstruktionen er frosset. Hvis ønsket er en løsning, der er så robust som muligt og kan anvendes i en større del af året, bør vi derfor også tale om en pergola med lameller.
Skal en pergolamarkise have byggetilladelse?
De mere åbne modeller som NovaTop og Plaza Viva fungerer primært som store solafskærmninger. Her giver det normalt ikke mening at begynde rådgivningen med en diskussion om byggetilladelse. Vurderingen kan blive mere relevant ved PergoTex II, Zenit og Azimut. De har et tæt tag og kan lukkes med screens eller glas, så løsningen visuelt og funktionelt kan få karakter af en overdækket terrasse eller et uderum.
Vi har leveret mange pergolamarkiser med tekstiltag, hvor kommunen har betragtet løsningen som en markise og ikke som sekundær bebyggelse. Det betyder dog ikke, at alle kommuner eller alle projekter nødvendigvis bliver vurderet ens.
Den kommunale vurdering kan blandt andet afhænge af:
- Konstruktionens størrelse og placering.
- Hvor permanent løsningen fremstår.
- Om siderne lukkes med screens eller glas.
- Lokalplaner og deklarationer.
- Afstanden til skel og andre bygninger.
- Kommunens konkrete vurdering af projektet.
Hvis pergolamarkisen har et tæt tag og omfattende sideluk, anbefaler vi derfor, at forholdene undersøges hos kommunen, inden produktet sættes i bestilling. Vores opdeling beskriver forskellene mellem produkterne, men kan ikke i sig selv afgøre, om et konkret projekt kræver byggetilladelse.

Jo mere løsningen får karakter af en tæt overdækket terrasse, desto mere relevant kan det være at få kommunens vurdering.
Pergolamarkise eller pergola med lameller?
En pergolamarkise giver mulighed for at køre hele tekstiltaget væk. Det åbner udsynet til himlen og kan lukke mere dagslys ind i boligen, når solafskærmningen ikke bruges. Tekstildugen skaber samtidig et blødere udtryk og en anden stemning under taget. En pergola med aluminiumslameller er stærkere og mere permanent. Lamellerne kan vippes, så mængden af sol, skygge og ventilation reguleres. På enkelte modeller kan lamellerne også køres helt fra.
En pergolamarkise kan være det rigtige valg, hvis:
- Muligheden for at åbne taget helt er vigtig.
- Et blødere tekstiludtryk passer bedst til huset.
- Det primære behov er solafskærmning.
- Der ønskes et vandtæt tekstiltag frem for aluminiumslameller.
- Prisniveauet skal være lavere end på en stor pergola med lameller.
En pergola med lameller kan være det rigtige valg, hvis:
- Konstruktionen skal være så stærk som muligt.
- Sol, skygge og ventilation skal kunne reguleres løbende.
- Løsningen skal være en mere permanent del af husets arkitektur.
- Der ønskes omfattende integration af screens, glas og tilbehør.
- Dokumenterede belastninger har stor betydning.
Elektrisk betjening og automatik
Alle de pergolamarkiser, vi tilbyder, leveres med elektrisk betjening. Afhængigt af produktet kan markisen betjenes med fjernbetjening, app eller en kompatibel smart home-løsning. En vindsensor kan give ekstra sikkerhed på de åbne pergolamarkiser ved at køre dugen ind, hvis vinden bliver kraftigere. Sensoren kan dog ikke registrere alle lokale vindforhold og fritager ikke ejeren for at reagere på vejret.
Regnsensorer skal vælges med større omtanke. På nogle produkter skal dugen køres ud ved regn, mens den på andre skal køres ind. Sensoren kan heller ikke vurdere, om dugen har det nødvendige fald, om en sænkbar stolpe står korrekt, eller om der ligger vand eller sne på taget. Vi anbefaler derfor den styring, som passer til produktet og kundens anvendelse – ikke nødvendigvis løsningen med mest automatik.
Pergolamarkiser fremstilles på mål
En pergolamarkise bestilles efter huset, terrassen og de konkrete montageforhold. Ved rådgivning og opmåling undersøger vi blandt andet:
- Facadens opbygning og bæreevne.
- Mulighederne for sikker fastgørelse.
- Pladsen over vinduer og døre.
- Montagehøjden ved facaden.
- Den ønskede passagehøjde ved fronten.
- Dugens nødvendige hældning.
- Placeringen af stolperne.
- Underlaget og behovet for fundamenter.
- Tagrender, udhæng og andre bygningsdetaljer.
- Muligheden for at føre strøm til motor og tilbehør.
Det er især vigtigt ved pergolamarkiser, der skal bruges i regn. Selv en vandtæt dug fungerer kun korrekt, hvis konstruktionen har det foreskrevne fald, og regnvandet kan ledes sikkert væk.

På pergolamarkiser, der skal anvendes i regn, kræves der hældning, så vandet kan løbe sikkert af. Hvor meget afhænger af den konkrete markise.
Se forskellene i vores showroom
Det er vanskeligt at vurdere dugtyper, konstruktioner og produktkvalitet alene ud fra billeder. I vores cirka 550 m² store showroom i Rødekro kan vi vise forskellene mellem terrassemarkiser, pergolamarkiser og pergolaer med lameltag. Her kan vi også gennemgå farver, dugprøver, styringer, screens, glas og andet tilbehør. Vi har et bredt udvalg, fordi forskellige huse og behov kræver forskellige løsninger. Vi forsøger derfor ikke at skubbe alle kunder i retning af den samme pergolamarkise.
Et besøg i showroomet er gratis og uforpligtende. Medbring gerne billeder og omtrentlige mål på terrassen. Så kan vi koncentrere os om de produkter, der reelt passer til huset, behovet og det ønskede prisniveau.

Oplev pergolaer og pergolamarkiser på nært hold i vores store indendørs showroom i Rødekro.
Få rådgivning om den rigtige pergolamarkise
Du behøver ikke vide, hvilken model der passer bedst, før du kontakter os. Det vigtigste er, at vi får oplysninger om huset, terrassen og dine forventninger.
Send gerne:
- Terrassens omtrentlige bredde og dybde.
- Et billede af hele facaden.
- Billeder taget fra begge sider.
- Et billede, hvor tagrende og eventuelt udhæng kan ses.
- En kort beskrivelse af, hvordan terrassen skal bruges.
- Oplysninger om behovet for solafskærmning, regnbeskyttelse og sideluk.
- Dit omtrentlige budget, hvis du allerede har fastsat det.
På den baggrund kan vi vurdere, om du bør kigge på en enkel NovaTop, en hybrid som Q.BUS, et åbent og vandtæt tag som Perea P40 WE eller en mere komplet uderumsløsning som PergoTex II, Zenit eller Azimut.
Bare rolig – du skal kun købe en pergolamarkise hos os én gang.