Weinor Semina markise i Aabenraa – flot stribet dug og specialmontage
En markise med masser af karakter
På denne bolig i Aabenraa har vi tilbage i 2020 monteret en Weinor Semina terrassemarkise på 400 × 300 cm. Markisen er udført med et mørkt stel i farven Sparkling Iron Effect og en flot stribet dug fra Weinors Weitex Classic-kollektion (dessin WE6-388). De brede grå og lyse striber med fine rødlige detaljer giver markisen et markant, men harmonisk udtryk. Sammen med den mørke konstruktion passer dugen rigtig godt til husets røde mursten og den lyse udhængsbeklædning. Med et udfald på 300 cm skaber markisen et godt skyggeområde over terrassen, hvor familien kan sidde mere behageligt på solrige dage.
Specialmontage med spærbeslag
Det særlige ved denne installation er måden, markisen er fastgjort på. Her har vi anvendt spærbeslag, som fører fastgørelsen op til husets tagkonstruktion. Beslagene gør det muligt at placere markisen hensigtsmæssigt under tagudhænget og samtidig udnytte bygningens konstruktion til at optage belastningerne. På billederne kan man tydeligt se, hvordan beslagene går fra markisens monteringspunkter og op omkring tagudhænget. Det er en løsning, som kan være relevant på huse, hvor en traditionel vægmontage ikke er den bedste mulighed.
Montagen viser meget godt, hvorfor en markise efter mål ikke kun handler om bredde og udfald. Fastgørelsen skal også passe til huset.
Nem betjening og automatisk vindbeskyttelse
Markisen er leveret med Somfy RTS-motor og en Eolis 3D-vindsensor. Det giver nem elektrisk betjening og en ekstra sikkerhedsfunktion, som kan sende markisen ind, når sensoren registrerer kraftige bevægelser fra vinden. Vindsensoren erstatter dog ikke almindelig omtanke ved blæsevejr.
Overvejer du en markise til din terrasse?
Vi hjælper med valg af både markisemodel, dug, farver og den rigtige montageløsning.
Se vores udvalg af markiser, eller læs mere i vores rådgivning om markiser.
Du er også velkommen i vores 550 m² showroom i Rødekro, kun cirka 10 minutters kørsel fra Aabenraa eller ca 3 mitter fra motorvejen. Her kan du opleve forskellige markiser, pergolaer og andre løsninger til solafskærmning og få hjælp til at finde den rigtige løsning til dit hus.
Du kan også se nogle af de andre løsninger vi har lavet i Aabenraa og omegn.