Stor vandtæt pergolamarkise på over 50 m² i Hvidovre
To sammenkoblede tekstiltage skaber en stor, overdækket terrasse, der er tilpasset husets arkitektur – og som kan åbnes igen, når solen skal have frit spil.
Ved dette murstenshus i Hvidovre har vi leveret og monteret en stor Renson Lapure pergolamarkise, som dækker næsten hele den lange træterrasse langs huset. Med en samlet bredde på 10,61 meter og en dybde på 4,77 meter giver konstruktionen et overdækket areal på cirka 50,6 m². Her er plads til både spisebord, havemøbler og flere forskellige opholdsområder under den samme overdækning. Den store konstruktion er tilpasset husets eksisterende facader og udført med mørkegrå profiler og et vandtæt, bevægeligt tekstiltag.
To sammenkoblede tagfelter – én stor terrasse
Når en terrasse strækker sig over mere end ti meter langs huset, stiller det særlige krav til overdækningens størrelse og konstruktion. I dette projekt blev løsningen to symmetrisk sammenkoblede Renson Lapure-tagfelter på hver 5.305 mm i bredden. Tilsammen danner de én samlet pergolamarkise med tre frontstolper og et stort sammenhængende tagareal. Den midterste stolpe er en del af den bærende konstruktion, mens de to yderste stolper afslutter overdækningen i hver sin ende. På den måde bliver det muligt at overdække hele den lange terrasse med en konstruktion, der stadig har et forholdsvis let og åbent udtryk. Havemøblerne kan placeres i flere grupper under taget, og familien kan bruge terrassen til forskellige aktiviteter samtidig. Det er et godt eksempel på, hvordan en stor pergolamarkise kan tilpasses et konkret hus og den plads, der er til rådighed.
Læs mere om mulighederne på vores side om markise på mål.
En overdækning, der følger husets arkitektur
Huset har en lang, tilbagetrukket terrasse mellem fremspringende bygningsdele. Det gav en naturlig ramme for overdækningen, men betød også, at konstruktionens mål og placering skulle tilpasses husets udformning. Pergolamarkisen blev fremstillet med en taghældning på cirka 13 grader og en passagehøjde på 2,5 meter ved fronten. Konstruktionen er udført i en mørk metallic finstrukturfarve, som harmonerer med husets vinduesrammer og øvrige bygningsdetaljer. Set fra haven følger overdækningen husets lange facade, mens de tre frontstolper understøtter konstruktionen uden at lukke terrassen visuelt af. Det giver en stor overdækket terrasse, hvor der stadig er udsyn til haven. Her viser billederne også, hvorfor en grundig opmåling er vigtig, når en pergolamarkise skal tilpasses en eksisterende bygning.
Vandtæt tekstiltag – men mulighed for åben himmel
En af de væsentlige forskelle på en pergolamarkise og en traditionel fast terrasseoverdækning er, at tekstiltaget kan køres tilbage. I Hvidovre blev løsningen leveret med en mørkegrå Soltis W96-dug, som er vandtæt. Når taget er kørt frem, giver det beskyttelse mod regn og skaber skygge over den store terrasse. Når vejret er godt, kan tekstiltaget køres tilbage, så terrassen igen bliver åben mod himlen. Det giver mulighed for at regulere overdækningen efter både årstid, vejr og den måde, terrassen skal bruges på. På billederne af installationen kan man se begge situationer: Den store terrasse med taget udfoldet og den åbne konstruktion, hvor dugen er kørt tilbage. Taghældningen er samtidig en vigtig del af løsningen, fordi regnvandet skal kunne ledes væk fra det vandtætte tekstiltag.
Læs mere om vandtætte markiser.
Når hele terrassen skal kunne bruges
Det særlige ved denne installation er ikke kun størrelsen. Det er også måden, den store overdækning samler flere opholdsområder på. Terrassen er indrettet med både spiseplads, loungemøbler og plads til familiens aktiviteter. I stedet for at overdække en mindre del af terrassen blev der valgt en konstruktion, som følger næsten hele husets lange facade. Dermed kan de forskellige områder bruges under samme tag. Og fordi taget er bevægeligt, er der stadig mulighed for at åbne overdækningen, når man ønsker mere direkte sollys. Det er netop kombinationen af det store areal og den fleksible funktion, som gør løsningen interessant.
Fra Renson Lapure til WAREMA Perea P60
Denne pergolamarkise blev monteret i 2020, hvor Renson Lapure var en del af vores sortiment. Vi forhandler ikke længere Renson Lapure, men erfaringerne fra installationen er fortsat relevante, når vi rådgiver om pergolamarkiser i dag. Et aktuelt alternativ er WAREMA Perea P60, som bygger på samme grundlæggende idé: Et slankt pergolasystem med et bevægeligt, vandtæt tekstiltag. De to modeller har forskellige konstruktioner og tekniske løsninger. WAREMA Perea P60 har blandt andet producentens særlige SecuDrive-sideføring.
Hvis du ønsker en tilsvarende løsning i dag, tager vi udgangspunkt i dine mål og behov og undersøger, hvilken konstruktion der passer bedst til opgaven. Det er ikke givet, at en nyere model kan leveres i præcis samme dimensioner eller opbygning som denne historiske installation.
Overvejer du en stor overdækket terrasse?
Har du en lang terrasse, som du gerne vil kunne bruge i flere forskellige vejrforhold, kan en pergolamarkise med vandtæt skydetag være værd at undersøge. Størrelsen, husets konstruktion, taghældningen og mulighederne for montering har betydning for, hvilken løsning der kan lade sig gøre. Hos Kvalitetsmarkiser hjælper vi med at finde den rigtige kombination af funktion, dimensioner og udtryk. Du er velkommen til at besøge vores showroom i Rødekro, hvor vi kan gennemgå mulighederne og se på dine billeder og mål.