Kvalitetsmarkiser Kvalitetsmarkiser

Kvalitetsmarkiser

MENUMENU
  • Produkter
    • Markiser
      • Terrassemarkiser
      • Pergolamarkiser
      • Fritstående markiser
      • Tagmarkiser
      • Faber markiser
      • Markise til restaurant
      • Butiksmarkiser
      • Markise efter mål
    • Pergola
      • Pergola udvalg
      • Pergola pris
      • Pergola på mål
      • Pergola med sider
      • Pergola med lameller
      • Integreret pergola
      • Fritstående pergola
      • Pergola med skydetag
      • Pergola byggetilladelse
      • DesignPergola
    • Screens
      • WAREMA EasyZip
      • WAREMA Grantex
      • Wilms-screens
      • Weinor Vertitex
      • Zip-screens
      • Screens til vinduer
      • Screens til nybyggeri
      • Screens til eksisterende huse
      • Screens til erhverv
    • Terrasseoverdækning
      • Lamaxa L50 View
      • Terrazza Pure
      • Terrazza Sempra
      • Sunflex SF125
    • Andet
      • Gardiner
      • Udvendige persienner
      • Udvendig solafskærmning
      • Lamelafskærmning
      • Glasafskærmning
      • Rulleskodder
      • Parasoller
      • Varmelamper
      • Styringer og automatik
  • Referencer
  • Råd & service
    • Rådgivning
      • Rådgivning om markiser
      • Pergola og terrasseoverdækning
      • Solafskærmning til vinduer
      • Konsulentbesøg og opmåling
      • Ofte stillede spørgsmål
      • Salgs- og leveringsbetingelser
    • Service
      • Reparation af solafskærmning
      • Reparation af markise
      • Serviceaftale
      • Kundeservice
  • Om os
    • Hvem er vi
    • Vores leverandører
    • Cookie- og privatlivspolitik
  • Showroom
  • Booking
  • Kontakt
Murstenshus med åben terrasse før montering af sort Renson Camargue pergola. Billedtekst: Terrassen i Esbjerg, før vi monterede den specialtilpassede Renson Camargue med integrerede Fixscreens.
Sideperspektiv af murstenshusets facade, tagrende og gesims før pergolamontage. Billedtekst: Husets gesims kunne ikke bære en vægmonteret pergola. Derfor valgte vi en fritstående konstruktion med fire stolper og særlige afstandsprofiler mod facaden.
Fritstående Renson Camargue med fire sorte stolper, lukkede beige taglameller og integreret belysning ved huset i Esbjerg.
Sort Renson Camargue pergola med åbne taglameller og sænket sidescreen ved et murstenshus i Esbjerg.
Renson Camargue pergola med åbne lameller, tændt LED-belysning og sænkede Fixscreens på terrassen i Esbjerg.
Sort Renson Camargue pergola i Esbjerg med delvist sænket Fixscreen i fronten og lukket screen på siden.
Renson Camargue i Esbjerg med mørke Fixscreens sænket helt ned i front og side, så terrassen er afskærmet.
Sænket mørk Fixscreen i siden af en sort Renson Camargue pergola ved murstenshus i Esbjerg.
Renson Camargue, Esbjerg

Fritstående Renson Camargue med screens – tilpasset huset i Esbjerg

En pergola kan sagtens stå på sine egne fire stolper og samtidig se ud, som om den er bygget sammen med huset. Det er denne Renson Camargue i Esbjerg et godt eksempel på.

Her ønskede kunden at forvandle en åben terrasse til et mere anvendeligt uderum med beskyttelse mod sol og vind. Løsningen blev en sort Renson Camargue med beige taglameller, integrerede Fixscreens på tre sider, LED-belysning og en varmelampe. Men det mest interessante ved projektet er måske ikke det, man umiddelbart lægger mærke til på billederne. Det er måden, vi fik pergolaen til at passe til husets konstruktion.

Hvorfor valgte vi en fritstående pergola?

Kunden ønskede integrerede Fixscreens på alle tre frie sider af pergolaen. Samtidig var husets gesims ikke stærk nok til at bære en vægmonteret konstruktion. Derfor valgte vi en fritstående pergola monteret helt op ad huset. Konstruktionen står på fire stolper og er dermed ikke afhængig af, at husets facade skal bære pergolaen. Det gav os den ønskede løsning med screens på tre sider, men skabte også en lille udfordring ved overgangen til huset.

Specialfremstillede profiler skjuler mellemrummet til facaden

Når pergolaen placeres foran husets gesims, kommer de bagerste stolper til at stå cirka 5 cm fra selve facaden. Vi ønskede ikke, at der skulle være et synligt mellemrum mellem pergolaen og huset. Derfor fremstillede vi særlige afstands- og udligningsprofiler i samme farve som pergolaens konstruktion. Profilerne lukker mellemrummet og skaber en pæn, sammenhængende afslutning mod huset.

Pergolaen blev desuden leveret med skjulte stolpefødder og tilpassede stolpelængder. Det er nogle af de detaljer, man måske ikke bemærker ved første øjekast, men som er med til at få den færdige løsning af en pergola på mål til at se naturlig ud.

Screens på tre sider giver et fleksibelt uderum

Pergolaen er udstyret med fuldt integrerede Renson Fixscreens på alle tre frie sider. Det betyder, at kunden kan åbne terrassen helt op på en dejlig sommerdag eller sænke de enkelte screens efter behov, når solen står lavt, eller vinden tager til. Screens er leveret med en Sergé-screendug i farven Charcoal og med 5 % åbenhed. Dugen dæmper sollyset og giver afskærmning, samtidig med at man fortsat kan ane omgivelserne gennem stoffet. Når alle tre screens er sænket, bliver terrassen et mere afskærmet uderum. Når de er kørt op, fremstår pergolaen åben og let. Det er et godt eksempel på, hvor meget funktion man kan få ud af en pergola med sider, når afskærmningen tænkes ind fra begyndelsen.

Sorte rammer og beige lameller – et bevidst farvevalg

Renson Camargue-pergolaen måler 447 × 413 cm og dækker dermed cirka 18,5 m². Ramme og stolper er udført i sort RAL 9005, mens taglamellerne er leveret i beige RAL 1019. Farvekombinationen passer godt til husets mursten og mørke vinduesrammer. Samtidig giver de lysere lameller en anden oplevelse af lyset under overdækningen, end hvis hele konstruktionen havde været sort. Vi anbefaler ofte at overveje lyse lameller, især når en pergola placeres foran husets vinduer. På denne pergola er lamellernes åbningsretning desuden valgt med fokus på at kunne lukke dagslys ind mod huset, når taget åbnes.

Det er en af fordelene ved en pergola med justerbare lameller: Man kan selv regulere forholdet mellem sol, skygge og lysindfald. Hos Kvalitetsmarkiser er kombinationen af forskellige standardfarver på ramme og lameller uden merpris.

Integreret lys og varme til de kølige aftener

Pergolaen er også udstyret med integreret LED-belysning i rammen. Lyset har en varm hvid farvetemperatur på 3000 Kelvin og kan tændes, slukkes og dæmpes efter behov. Derudover monterede vi en sort Bromic SmartHeat-varmelampe på 2300 W. Tilsammen gør lys, varme og screens det muligt at bruge terrassen i flere forskellige situationer – også når aftenen bliver køligere, eller vejret ikke er helt så sommerligt.

Se terrassen før og efter monteringen

Vi har også taget billeder af terrassen, inden pergolaen blev monteret. På førbillederne kan man se den åbne terrasse, husets facade og gesimsen under tagrenden. På de efterfølgende billeder ses den færdige pergola med integrerede screens og den tilpassede afslutning mod huset. Det giver et godt indtryk af, hvor meget en gennemtænkt terrasseoverdækning kan ændre både terrassens anvendelighed og husets udtryk.

Projektet blev afleveret i september 2020 i Esbjerg.

Er du interesseret i en lignende løsning? Vi forhandler ikke Renson Camargue mere, men vi har virkeligt godt alternative i form af blandt andet Lamaxa L60 og Weinor Artares. Er du i tvivl om hvilken pergola der passer til dine ønsker, kan du opleve flere pergolaer i vores showroom.

Til produkt

Kontakt os
Kontakt
  • Kvalitetsmarkiser.dk
  • Østergade 58A
  • 6230 Rødekro
  • Tlf.: 92 92 17 60
  • Mail: info@kvalitetsmarkiser.dk
Åbningstider
  • Mandag-fredag: 10.00-17.00
  • 1. Lørdag i måneden samt alle lørdage i April, Maj og Juni: 10.00-14.00
  • Andre lørdage: Åbent efter aftale
  • Søn- og helligdage: Åbent efter aftale
Seneste nyt

09/10/26

🍂 Efteråret er tiden til hygge og fornyelse i hjemmet 🍂Når dagene bliver kortere og vi rykker indenfor, får mange lyst til at forny hjemmet. Nye gardiner kan gøre en stor forskel – de tilfører farve, blødhed og hygge, samtidig med at de regulerer lyset og skærmer for indkig. 🏡Derfor glæder vi os til at åbne vores nye gardinafdeling med Faber shop i uge 42!Her kan du gå på opdagelse i Fabers store udvalg af solafskærmning og stofgardiner efter mål, mærke materialerne og finde inspiration til dit hjem.Hos os møder du Nina og Dennis, der tilsammen har mere end 40 års erfaring med gardiner, rådgivning, opmåling og montering. Begge har tidligere haft egen gardinbutik/gardinbus i hhv. Aabenraa & Bramming/Ribe.Vi hjælper dig med at finde den helt rigtige løsning, der passer til dine vinduer, din stil og din hverdag.🎉 SPAR 25 % PÅ ALLE FABER-GARDINERVi fejrer åbningen med 25 % rabat på Faber-gardiner, når du bestiller en opmåling i uge 42 (12.–18. oktober). Selve opmålingen kan sagtens finde sted senere.Besøg vores showroom i Rødekro, og oplev, hvordan vi nu forener ude og inde med gardiner, markiser, pergolamarkiser og lameltag samlet under ét tag.Vi glæder os til at byde dig indenfor! 😊🕙 Ekstra åbent lørdag den 10. og 17. oktober kl. 10.00–14.00.📍 Østergade 58A, 6230 Rødekro📞 Bestil opmåling på 92 92 17 60✉️ info@kvalitetsmarkiser.dk🌐 www.kvalitetsmarkiser.dk ...

08/10/26

Kæmpe tillykke til weinor GmbH & Co. KG med deres innovative WeinorVision 🙌Nu kan man hjemme på sin egen terrasse opleve sin kommende terrasseoverdækning el. markise både ift. kassettetypen, stel- og dugfarve samt montage- og passagehøjde!Det er vanvittig godt lavet - farver, sol og skygge kan vises i scenarier hen over året.Nu skal kan ikke længere forestille sig, hvordan det kommer til at se ud ❤️Ganz herzlichen Glückwunsch - ihr habt die Anerkennung vediehnt 🤗 ...

07/10/26

Vi monterer fortsat markiser, selvom efteråret så småt er på vej 🍁I Jels har vi netop monteret en Nova Novetta Plus F med rullegardin i forbommen, som skærmer for lavtstående sol ☀️ Stel og dug er valgt i farver, der matcher husets vinduer og skaber et flot, harmonisk udtryk 🏡Det særlige ved Novetta Plus F er størrelsen: Den kan leveres som én enkelt markise med en bredde på op til 8 meter og et udfald på op til 4 meter.Er du nysgerrig på, hvilken markise der passer til din terrasse? Se vores udvalg her 👇https://www.kvalitetsmarkiser.dk/produkter/markiser/terrassemarkiser/Producent: Nova Hüppe GmbH Sonnenschutzsysteme ...

30/09/26

Spændende nyhed hos os - vi glæder os helt vildt til at vise gardinafdelingen frem 🥰 ...

Call Now

Se også
  • Facebook
  • Trustpilot
  • LinkedIn

Kvalitetsmarkiser © 2026