Kvalitetsmarkiser Kvalitetsmarkiser

Kvalitetsmarkiser

MENUMENU
  • Produkter
    • Markiser
      • Terrassemarkiser
      • Pergolamarkiser
      • Fritstående markiser
    • Pergola
      • Pergola udvalg
      • Pergolatyper
      • Pergola med lameller
      • Pergola med sider
      • Fritstående pergola
      • Pergola med skydetag
      • Pergola pris
    • Terrasseoverdækning
      • Lamaxa L50 View
      • Terrazza Pure
      • Terrazza Sempra
      • Sunflex SF125
    • Screens
      • EasyZip
      • Fixscreen IM1
      • Fixscreen IM7
    • Parasoller
    • Varmelamper
    • Styringer og automatik
  • Service
    • Reparation af solafskærmning
    • Reparation af markise
    • Konsulentbesøg
    • Serviceaftale
  • Referencer
  • Om os
    • Profil
    • Leverandører
      • Warema
      • Weinor
      • Nova Hüppe
      • Gibus
      • Sunflex
      • Renson
      • Corradi
    • Blog
    • Cookie- og privatlivspolitik
  • Råd & Vejledning
    • Showroom
    • Rådgivning markiser
    • Rådgivning terrasseoverdækning
    • Ofte stillede spørgsmål – Kvalitetsmarkiser.dk
    • Salgs- og leveringsbetingelser
  • Kontakt
Kvalitetsmarkiser > Renson Algarve, Grestedbro
Renson Algarve Pergola terrasseoverdækning - Effektiv overdækning af terrasse på privat hus i Gredstedbro
Overdækket terrasse med Renson Algarve pergola
Overdækket terrasse med Renson Algarve pergola
Overdækket terrasse med Renson Algarve pergola
Overdækket terrasse med Renson Algarve pergola
Overdækket terrasse med Renson Algarve pergola
Overdækket terrasse med Renson Algarve pergola
Overdækket terrasse med Renson Algarve pergola
Renson Algarve, Grestedbro

Tilpasset pergola i harmoni med huset!

 

Vi hører ofte, at de løsninger, vi leverer, med en pergola giver huset et ekstra rum. Det er også tilfældet her, hvor vi har leveret og monteret en Algarve pergola fra Renson.

I dette tilfælde måler overdækningen 536×450 cm, så man har 24 m² overdækket terrasse. Ønsker man skygge, lukker man lamellerne helt, og ønsker man solskin, tilter man lamellerne, så solen kan skinne igennem dem. Ønsker man et lyst miljø samtidig med, at man sidder i skygge, tiltes lamellerne, så man får indirekte lys ind. Denne løsning er også udstyret med en Fixscreen på den ene side, der både tager en generende vind, og samtidig giver en god afskærmning imod solen. Løsningen er desuden udstyret med regnsensor. Denne lukker automatisk lamellerne i taget, hvis det begynder at regne – så bliver havemøblerne ikke våde.

Vi bliver ofte spurgt, hvor meget en løsning som denne tager af lyset inde i huset. Kundens eget udsagn i dette tilfælde er, at det næsten ikke tager noget lys. Man er faktisk meget positivt overrasket over dette, da man har frygtet mindre lys i huset. Ved at vælge en lys farve på lamellerne, opnår man, at man “kaster” meget lys videre, og der vil derfor komme meget indirekte lys igennem overdækningen.

I dette tilfælde er løsningen leveret med sorte rammer og stolper, og lamellerne er valgt i en lys beige, der matcher husets udtryk perfekt. Vi elsker den måde, det helt sorte spiller sammen med den lyse beige farve på lameller og screendug. Lamellerne i taget og Fixcreen betjenes nemt på medfølgende fjernbetjening.

Samtidig med at denne løsning giver rig mulighed for at nyde udelivet, giver den også en affektiv solafskærmning af husets vinduer ind imod stuen. Løsningen er derfor også med til at minimere overophedning af huset.

Leveret og monteret i august 2019 i Grestedbro nær Ribe.

Til produkt

Kontakt os
Kontakt
  • Kvalitetsmarkiser.dk
  • Søndergade 26, Øster Løgum
  • 6230 Rødekro
  • Tlf.: 92 92 17 60
  • Mail: info@kvalitetsmarkiser.dk
Åbningstider
  • Kontor: Mandag-torsdag 7.30-16.00 & fredag: 7.30-15.00
  • Showroom: Kun efter forudgående aftale (Book gerne tid i god tid)
Seneste nyt

03/11/25

Vi fortsætter med nedtagning af udstillingsmodeller i Øster Løgum. I dag demonterer vi vores Pergotex pergolamarkise med glas sider. Denne model bliver efterfølgende opsat i vores nye indendørs showroom. Vi åbner i de nye lokaler på Industrivej 1, 6230 Rødekro d. 1. April 2026 😀 Vi glæder os ... See MoreSee Less

31/10/25

JA TAK TILBUD!Vi går den kolde tid i møde - kan du holde varmen?Relax Glass Compact IP65 - Kompakt og stilfuld infrarød terrassevarmer med smart WiFi-styring. Spar 20% ved bestilling inden 31.12.2025. KUN KR 4.250 INKL FRAGT OG MOMS. Levering lige til døren. Let at montere. Skriv JA TAK samt ANTAL i kommentarfeltet. Herefter kontakter vi dig for nærmere info omkring levering. #Frico #kvalitetsmarkiserBredde 742 mmHøjde 110 mmDybde 139 mmVægt 3,4 kgAntal varmetrin 1 Varmeeffekt 2 kWStrømstyrke, varme 8,7 AElementtemperatur (MAX) 2.100 °CFrekvens 50 HzFase(r) 1~ Spænding 230 til 240 ... See MoreSee Less

21/10/25

Vores fantastiske chef Nina fylder 50 år Vi kollegaer har planlagt fælleshygge på kontoret. Derfor lukker vi i dagens anledning tidligt fredag 24.10.2025. Kontoret er lukket fra kl. 12.00 ... See MoreSee Less

21/10/25

Undskyld vi roder!Vi er så småt gået i gang med at nedtage udstillingsmodeller i vores udendørs showroom i Øster Løgum 😀 Alt skal flyttes til det nye store indendørs showroom i Rødekro. ... See MoreSee Less
Se også
  • Facebook
  • Trustpilot
  • LinkedIn

Kvalitetsmarkiser © 2025